Renesas Electronics Corporation BCR10LM-16LH-1#B00
Part No.:
BCR10LM-16LH-1#B00
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBCR10LM-16LH-1#B00.pdf
Description:
TRIAC 800V 10A TO220FL
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FL
1. How to order BCR10LM-16LH-1#B00 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BCR10LM-16LH-1#B00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BCR10LM-16LH-1#B00?
Image BCR10LM-16LH-1#B00
Part Number BCR10LM-16LH-1#B00
Manufacturer Renesas Electronics Corporation
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Standard
Voltage - Off State 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 100A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) -
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)