Renesas Electronics Corporation BCR12CM-12LA-1#B00
Part No.:
BCR12CM-12LA-1#B00
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBCR12CM-12LA-1#B00.pdf
Description:
TRIAC 600V 12A
Shipping
Inventory:614
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
Supplier Device Package:
1. How to order BCR12CM-12LA-1#B00 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BCR12CM-12LA-1#B00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BCR12CM-12LA-1#B00?
Image BCR12CM-12LA-AN#X2 BCR12CM-12LA-AM#X2 BCR12CM-12LA-1#B00 BCR12CM-12LB#BB0 BCR12CM-16LH#BB0
Series * * * - -
Package/Case - - - TO-220-3 TO-220-3
Packaging Bulk Bulk Bulk Tube Tube
Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
Triac Type - - - Standard Standard
Voltage - Off State - - - 600 V 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) - - - 12 A 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) - - - 1.5 V 1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) - - - 120A @ 60Hz 120A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) - - - 30 mA 50 mA
Configuration - - - Single Single
Operating Temperature - - - -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)