Renesas Electronics Corporation BCR12FM-12LB#BH0
Part No.:
BCR12FM-12LB#BH0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBCR12FM-12LB#BH0.pdf
Description:
TRIAC 600V 12A TO220FPA
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FPA
1. How to order BCR12FM-12LB#BH0 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BCR12FM-12LB#BH0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BCR12FM-12LB#BH0?
Image BCR12FM-14LBAS#GA1 BCR12FM-14LJ#BB0 BCR12FM-12LB#BB0 BCR12FM-14LB#FA0 BCR12FM-12LB#BH0
Part Number BCR12FM-14LBAS#GA1 BCR12FM-14LJ#BB0 BCR12FM-12LB#BB0 BCR12FM-14LB#FA0 BCR12FM-12LB#BH0
Series * - - - -
Package/Case - TO-220-3 Full Pack TO-220-3 Full Pack TO-220-3 Full Pack TO-220-3 Full Pack
Packaging Bulk Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Active
Triac Type - Standard Standard Standard Standard
Voltage - Off State - 800 V 600 V 700 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) - 12 A 12 A 12 A 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) - 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) - 120A @ 60Hz 120A @ 50Hz 120A @ 50Hz 120A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) - 30 mA 30 mA 30 mA 30 mA
Configuration - Single Single Single Single
Operating Temperature - -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)