Renesas Electronics Corporation BCR16FM-14LJ#BB0
Part No.:
BCR16FM-14LJ#BB0
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBCR16FM-14LJ#BB0.pdf
Description:
TRIAC 800V 16A TO220FP
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220FP
1. How to order BCR16FM-14LJ#BB0 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BCR16FM-14LJ#BB0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BCR16FM-14LJ#BB0?
Image BCR16FM-14LB#BG0 BCR16FM-14LJ#BB0 BCR16FM-14LB#FA0
Part Number BCR16FM-14LB#BG0 BCR16FM-14LJ#BB0 BCR16FM-14LB#FA0
Series - - -
Package/Case TO-220-3 Full Pack TO-220-3 Full Pack TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Obsolete Discontinued
Triac Type Standard Standard Standard
Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A 16 A 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V 1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 160A @ 50Hz 160A @ 60Hz 160A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 30 mA 30 mA 30 mA
Configuration Single Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)