Renesas Electronics Corporation BCR16LM-16LH-1#B00
Part No.:
BCR16LM-16LH-1#B00
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBCR16LM-16LH-1#B00.pdf
Description:
TRIAC 800V 16A TO220FL
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220FL
1. How to order BCR16LM-16LH-1#B00 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BCR16LM-16LH-1#B00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BCR16LM-16LH-1#B00?
Image BCR16LM-16LH-1#B00
Part Number BCR16LM-16LH-1#B00
Manufacturer Renesas Electronics Corporation
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Standard
Voltage - Off State 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 160A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) -
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)