Renesas BCR20CM-12LB#BB0
Part No.:
BCR20CM-12LB#BB0
Manufacturer:
Renesas
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBCR20CM-12LB#BB0.pdf
Description:
TRIAC 600V 20A TO220ABS
Manufacturer:
Renesas
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
20 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
200A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220ABS
1. How to order BCR20CM-12LB#BB0 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BCR20CM-12LB#BB0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BCR20CM-12LB#BB0?
Image BCR20CM-12LB#BB0 BCR20CM-12LB#BB0 BCR20CM-16LB#BB0 BCR20CM-12LB#BH0
Part Number BCR20CM-12LB#BB0 BCR20CM-12LB#BB0 BCR20CM-16LB#BB0 BCR20CM-12LB#BH0
Series - - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Bulk Tube Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Active
Triac Type Standard Standard Standard Standard
Voltage - Off State 600 V - 800 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 20 A - 20 A 20 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V - 1.5 V 1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 200A @ 60Hz - 200A @ 60Hz 200A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 30 mA - 30 mA 30 mA
Configuration Single - Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)