Rohm Semiconductor BD1HD500EFJ-CE2
Part No.:
BD1HD500EFJ-CE2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBD1HD500EFJ-CE2.pdf
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8HTSOP
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package/Case:
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
1
Ratio - Input:Output:
1:1
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
Voltage - Load:
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 18V
Current - Output (Max):
2A
Rds On (Typ):
500mOhm
Input Type:
CMOS
Features:
Fault Protection:
Over Current, Over Temperature, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-HTSOP-J
1. How to order BD1HD500EFJ-CE2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BD1HD500EFJ-CE2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BD1HD500EFJ-CE2?
Image BD1HD500EFJ-CE2
Part Number BD1HD500EFJ-CE2
Manufacturer Rohm Semiconductor
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 1
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration High Side
Output Type N-Channel
Interface -
Voltage - Load -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 18V
Current - Output (Max) 2A
Rds On (Typ) 500mOhm
Input Type CMOS
Features -
Fault Protection Over Current, Over Temperature, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)