Bourns Inc. BIDW75N65ES5
Part No.:
BIDW75N65ES5
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBIDW75N65ES5.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 650V 150A TO247
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.85V @ 15V, 75A
Power - Max:
394 W
Switching Energy:
1.56mJ (on), 1.07mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
184 nC
Td (on/off) @ 25°C:
35ns/194ns
Test Condition:
400V, 75A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
123 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247
1. How to order BIDW75N65ES5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BIDW75N65ES5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BIDW75N65ES5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BIDW75N65ES5.
Image BIDW75N65ES5
Part Number BIDW75N65ES5
Manufacturer Bourns Inc.
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 150 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.85V @ 15V, 75A
Power - Max 394 W
Switching Energy 1.56mJ (on), 1.07mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 184 nC
Td (on/off) @ 25°C 35ns/194ns
Test Condition 400V, 75A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 123 ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)