Texas Instruments BQ25010RHLR
Part No.:
BQ25010RHLR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Battery Chargers
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBQ25010RHLR.pdf
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 20VQFN
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Battery Chemistry:
Lithium Ion/Polymer
Number of Cells:
1
Current - Charging:
Constant - Programmable
Programmable Features:
Current, Timer
Fault Protection:
Over Temperature
Charge Current - Max:
500mA
Battery Pack Voltage:
4.2V
Voltage - Supply (Max):
6.5V
Interface:
USB
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
20-VQFN (3.5x4.5)
1. How to order BQ25010RHLR on DeepFinds Electronics?
3. Are the BQ25010RHLR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BQ25010RHLR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BQ25010RHLR.
Image BQ25010RHLR
Part Number BQ25010RHLR
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 20-VFQFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Current, Timer
Fault Protection Over Temperature
Charge Current - Max 500mA
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 6.5V
Interface USB
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)