Texas Instruments BQ25015RHLT
Part No.:
BQ25015RHLT
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Battery Chargers
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBQ25015RHLT.pdf
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 20VQFN
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Ion/Polymer
Number of Cells:
1
Current - Charging:
Constant - Programmable
Programmable Features:
Fault Protection:
Charge Current - Max:
500mA
Battery Pack Voltage:
4.2V
Voltage - Supply (Max):
6.5V
Interface:
USB
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
20-VQFN (3.5x4.5)
1. How to order BQ25015RHLT on DeepFinds Electronics?
3. Are the BQ25015RHLT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BQ25015RHLT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BQ25015RHLT.
Image BQ25015RHLT BQ25015RHLTG4
Part Number BQ25015RHLT BQ25015RHLTG4
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments
Series - -
Package/Case 20-VFQFN Exposed Pad 20-VFQFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Discontinued at Digi-Key
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1 1
Current - Charging Constant - Programmable Constant - Programmable
Programmable Features - -
Fault Protection - -
Charge Current - Max 500mA 500mA
Battery Pack Voltage 4.2V 4.2V
Voltage - Supply (Max) 6.5V 6.5V
Interface USB USB
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)