Infineon Technologies BSB012NE2LXIXUMA1
Part No.:
BSB012NE2LXIXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
3-WDSON
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBSB012NE2LXIXUMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 25V 170A 2WDSON
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
3-WDSON
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
170A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.2mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
82 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5852 pF @ 12 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.8W (Ta), 57W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MG-WDSON-2, CanPAK M™
1. How to order BSB012NE2LXIXUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSB012NE2LXIXUMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSB012NE2LXIXUMA1?
Image BSB012NE2LXIXUMA1
Part Number BSB012NE2LXIXUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case 3-WDSON
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 170A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 82 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5852 pF @ 12 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 57W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)