Infineon Technologies BSC014N04LSTATMA1
Part No.:
BSC014N04LSTATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBSC014N04LSTATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 33A/100A TDSON
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
33A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.4mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
85 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6020 pF @ 20 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3W (Ta), 115W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8 FL
1. How to order BSC014N04LSTATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSC014N04LSTATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSC014N04LSTATMA1?
Image BSC014N04LSTATMA1
Part Number BSC014N04LSTATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6020 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 115W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)