Infineon Technologies BSC019N08NS5ATMA1
Part No.:
BSC019N08NS5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBSC019N08NS5ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 28A/237A TSON-8
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™ 5
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
28A (Ta), 237A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.8V @ 146µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
117 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8600 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3W (Ta), 214W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TSON-8-3
1. How to order BSC019N08NS5ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSC019N08NS5ATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSC019N08NS5ATMA1?
Image BSC019N08NS5ATMA1
Part Number BSC019N08NS5ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Ta), 237A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 146µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 117 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8600 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 214W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)