Infineon Technologies BSC020N03MSGATMA1
Part No.:
BSC020N03MSGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBSC020N03MSGATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 25A/100A TDSON
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
25A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
124 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9600 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.5W (Ta), 96W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8-1
1. How to order BSC020N03MSGATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSC020N03MSGATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSC020N03MSGATMA1?
Image BSC020N03MSGATMA1
Part Number BSC020N03MSGATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 124 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9600 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 96W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)