Infineon Technologies BSC112N06LDATMA1
Part No.:
BSC112N06LDATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBSC112N06LDATMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 60V 20A 8TDSON
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™ T2
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11.2mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 28µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
55nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4020pF @ 30V
Power - Max:
65W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8-4
1. How to order BSC112N06LDATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSC112N06LDATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSC112N06LDATMA1?
Image BSC112N06LDATMA1
Part Number BSC112N06LDATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™ T2
Package/Case 8-PowerVDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.2mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 28µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4020pF @ 30V
Power - Max 65W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)