Infineon Technologies BSM100GB120DN2KHOSA1
Part No.:
BSM100GB120DN2KHOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 145A 700W
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
145 A
Power - Max:
700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
2 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
6.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order BSM100GB120DN2KHOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM100GB120DN2KHOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM100GB120DN2KHOSA1?
Image BSM100GB120DN2KHOSA1 BSM100GB120DN2KHOSA1
Part Number BSM100GB120DN2KHOSA1 BSM100GB120DN2KHOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * -
Package/Case - Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Obsolete
IGBT Type - -
Configuration - Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) - 145 A
Power - Max - 700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - 3V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) - 2 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce - 6.5 nF @ 25 V
Input - Standard
NTC Thermistor - No
Operating Temperature - 150°C (TJ)