Infineon Technologies BSM100GD60DLCBOSA1
Part No.:
BSM100GD60DLCBOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 600V 130A 430W
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
130 A
Power - Max:
430 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
4.3 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order BSM100GD60DLCBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM100GD60DLCBOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM100GD60DLCBOSA1?
Image BSM100GD60DLCBOSA1
Part Number BSM100GD60DLCBOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 130 A
Power - Max 430 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.45V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.3 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C