Infineon Technologies BSM10GP120BOSA1
Part No.:
BSM10GP120BOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 20A 100W
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Power - Max:
100 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.85V @ 15V, 10A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
600 pF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order BSM10GP120BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM10GP120BOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM10GP120BOSA1?
Image BSM10GP120BOSA1
Part Number BSM10GP120BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A
Power - Max 100 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.85V @ 15V, 10A
Current - Collector Cutoff (Max) 500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 600 pF @ 25 V
Input Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C