Rohm Semiconductor BSM120D12P2C005
Part No.:
BSM120D12P2C005
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBSM120D12P2C005.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 120A MODULE
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.7V @ 22mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
14000pF @ 10V
Power - Max:
780W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order BSM120D12P2C005 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM120D12P2C005 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM120D12P2C005?
Image BSM120D12P2C005
Part Number BSM120D12P2C005
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 22mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14000pF @ 10V
Power - Max 780W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)