Infineon Technologies BSM150GB60DLCHOSA1
Part No.:
BSM150GB60DLCHOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 600V 180A 595W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
180 A
Power - Max:
595 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
6.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order BSM150GB60DLCHOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM150GB60DLCHOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM150GB60DLCHOSA1?
Image BSM150GB60DLCHOSA1
Part Number BSM150GB60DLCHOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 180 A
Power - Max 595 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.45V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 6.5 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C