Infineon Technologies BSM200GD60DLCBOSA1
Part No.:
BSM200GD60DLCBOSA1
Description:
IGBT MOD 600V 226A 700W
Packaging:
Tray
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
226 A
Power - Max:
700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
9 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order BSM200GD60DLCBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM200GD60DLCBOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM200GD60DLCBOSA1?
Image BSM200GD60DLCBOSA1
Part Number BSM200GD60DLCBOSA1
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 226 A
Power - Max 700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.45V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max) 500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 9 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C