Rohm Semiconductor BSM300D12P4G101
Part No.:
BSM300D12P4G101
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBSM300D12P4G101.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 291A MODULE
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
291A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.8V @ 145.6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
30000pF @ 10V
Power - Max:
925W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
1. How to order BSM300D12P4G101 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM300D12P4G101 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM300D12P4G101?
Image BSM300D12P4G101
Part Number BSM300D12P4G101
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case Module
Packaging Box
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 291A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id 4.8V @ 145.6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 30000pF @ 10V
Power - Max 925W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)