Infineon Technologies BSM300GA170DLS
Part No.:
BSM300GA170DLS
Description:
IGBT MODULE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
600 A
Power - Max:
2500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.3V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
600 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
20 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order BSM300GA170DLS on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM300GA170DLS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM300GA170DLS?
Image BSM300GA170DLS
Part Number BSM300GA170DLS
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 600 A
Power - Max 2500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.3V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max) 600 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 20 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)