Infineon Technologies BSM35GD120DN2E3224BOSA1
Part No.:
BSM35GD120DN2E3224BOSA1
Description:
IGBT MOD 1200V 50A 280W
Packaging:
Tray
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Power - Max:
280 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2 nF @ 25 V
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order BSM35GD120DN2E3224BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM35GD120DN2E3224BOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM35GD120DN2E3224BOSA1?
Image BSM35GD120DN2E3224BOSA1
Part Number BSM35GD120DN2E3224BOSA1
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 50 A
Power - Max 280 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature 150°C (TJ)