Rohm Semiconductor BSM400C12P3G202
Part No.:
BSM400C12P3G202
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBSM400C12P3G202.pdf
Description:
SICFET N-CH 1200V 400A MODULE
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
400A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.6V @ 106.8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
+22V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
17000 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1570W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
1. How to order BSM400C12P3G202 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM400C12P3G202 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM400C12P3G202?
Image BSM400C12P3G202
Part Number BSM400C12P3G202
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 400A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id 5.6V @ 106.8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Vgs (Max) +22V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 17000 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1570W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)