Infineon Technologies BSM50GAL120DN2HOSA1
Part No.:
BSM50GAL120DN2HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 78A 400W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
78 A
Power - Max:
400 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.3 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order BSM50GAL120DN2HOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM50GAL120DN2HOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM50GAL120DN2HOSA1?
Image BSM50GAL120DN2HOSA1
Part Number BSM50GAL120DN2HOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 78 A
Power - Max 400 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 3.3 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature 150°C (TJ)