Infineon Technologies BSM50GD170DLBOSA1
Part No.:
BSM50GD170DLBOSA1
Description:
IGBT MOD 1700V 100A 480W
Packaging:
Tray
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Power - Max:
480 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.3V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order BSM50GD170DLBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM50GD170DLBOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM50GD170DLBOSA1?
Image BSM50GD170DLBOSA1
Part Number BSM50GD170DLBOSA1
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
Power - Max 480 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.3V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 3.5 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C