Infineon Technologies BSM50GP60GBOSA1
Part No.:
BSM50GP60GBOSA1
Description:
IGBT MODULE 600V 70A 250W
Packaging:
Tray
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Power - Max:
250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.55V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.8 nF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order BSM50GP60GBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM50GP60GBOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM50GP60GBOSA1?
Image BSM50GP60GBOSA1
Part Number BSM50GP60GBOSA1
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 70 A
Power - Max 250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.55V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.8 nF @ 25 V
Input Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C