Rohm Semiconductor BSM600C12P3G201
Part No.:
BSM600C12P3G201
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBSM600C12P3G201.pdf
Description:
SICFET N-CH 1200V 600A MODULE
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
600A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.6V @ 182mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
+22V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
28000 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2460W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order BSM600C12P3G201 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM600C12P3G201 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM600C12P3G201?
Image BSM600C12P3G201
Part Number BSM600C12P3G201
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 600A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id 5.6V @ 182mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Vgs (Max) +22V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 28000 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2460W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)