Infineon Technologies BSM75GB170DN2HOSA1
Part No.:
BSM75GB170DN2HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Description:
IGBT MOD 1700V 110A 625W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
110 A
Power - Max:
625 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.9V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
11 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order BSM75GB170DN2HOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM75GB170DN2HOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM75GB170DN2HOSA1?
Image BSM75GB170DN2HOSA1
Part Number BSM75GB170DN2HOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 110 A
Power - Max 625 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.9V @ 15V, 75A
Input Capacitance (Cies) @ Vce 11 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature 150°C (TJ)