WeEn Semiconductors BT136S-800DJ
Part No.:
BT136S-800DJ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBT136S-800DJ.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 800V 4A DPAK
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
10 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order BT136S-800DJ on DeepFinds Electronics?
3. Are the BT136S-800DJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BT136S-800DJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BT136S-800DJ.
Image BT136S-600D,118 BT136S-800DJ BT136S-600E,118 BT136S-800E,118 BT136S-600F,118
Part Number BT136S-600D,118 BT136S-800DJ BT136S-600E,118 BT136S-800E,118 BT136S-600F,118
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Off State 600 V 800 V 600 V 800 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A 4 A 4 A 4 A 4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 25A, 27A 25A, 27A 25A, 27A 25A, 27A 25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA 10 mA 10 mA 10 mA 25 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA 10 mA 15 mA 15 mA 15 mA
Configuration Single Single Single Single Single
Operating Temperature 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ)