STMicroelectronics BTA06-600BRG
Part No.:
BTA06-600BRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA06-600BRG.pdf
Description:
TRIAC 600V 6A TO220
Shipping
Inventory:573
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order BTA06-600BRG on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTA06-600BRG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTA06-600BRG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BTA06-600BRG.
Image BTA06-600CWRG BTA06-600SWRG BTA06-600BWRG BTA06-600BRG BTA06-600CRG
Part Number BTA06-600CWRG BTA06-600SWRG BTA06-600BWRG BTA06-600BRG BTA06-600CRG
Series Snubberless™ - Snubberless™ - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A 6 A 6 A 6 A 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 60A, 63A 60A, 63A 60A, 63A 60A, 63A 60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 10 mA 50 mA 50 mA 25 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA 15 mA 50 mA 50 mA 25 mA