STMicroelectronics BTA06-700SWRG
Part No.:
BTA06-700SWRG
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA06-700SWRG.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 700V 6A TO220
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
700 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)