STMicroelectronics BTA06-800BWRG
Part No.:
BTA06-800BWRG
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA06-800BWRG.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 6A TO220
Shipping
Inventory:929
Series:
Snubberless™
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)