STMicroelectronics BTA06T-600CWRG
Part No.:
BTA06T-600CWRG
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA06T-600CWRG.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO220
Series:
Snubberless™
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
45A, 47A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB Insulated
1. How to order BTA06T-600CWRG on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTA06T-600CWRG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTA06T-600CWRG?
Image BTA06T-600CWRG
Part Number BTA06T-600CWRG
Manufacturer STMicroelectronics
Series Snubberless™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 45A, 47A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)