Littelfuse Inc. BTA08-800CW3G
Part No.:
BTA08-800CW3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA08-800CW3G.pdf
Description:
TRIAC 800V 8A TO220AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
90A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order BTA08-800CW3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTA08-800CW3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTA08-800CW3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BTA08-800CW3G.
Image BTA08-600CW3G BTA08-800BW3G BTA08-800CW3G BTA08-800CW3LFG BTA08-600BW3G
Part Number BTA08-600CW3G BTA08-800BW3G BTA08-800CW3G BTA08-800CW3LFG BTA08-600BW3G
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series - - - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Triac Type Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage - Off State 600 V 800 V 800 V 600 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A 8 A 8 A 8 A 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.1 V 1.1 V 1.1 V 1.1 V 1.1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 90A @ 60Hz 90A @ 60Hz 90A @ 60Hz 90A @ 60Hz 90A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 50 mA 35 mA 35 mA 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA 60 mA 35 mA 35 mA 60 mA