WeEn Semiconductors BTA140-600-0Q
Part No.:
BTA140-600-0Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA140-600-0Q.pdf
Description:
TRIAC 600V 25A TO220AB
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
190A, 209A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
70 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order BTA140-600-0Q on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTA140-600-0Q price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTA140-600-0Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BTA140-600-0Q.
Image BTA140-800,127 BTA140-600,127 BTA140-600-0Q BTA140-600-0TQ BTA140-600G0Q
Part Number BTA140-800,127 BTA140-600,127 BTA140-600-0Q BTA140-600-0TQ BTA140-600G0Q
Series - - - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Triac Type Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage - Off State 800 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 25 A 25 A 25 A 25 A 25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V 1 V 1 V 1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 190A, 209A 190A, 209A 190A, 209A 190A, 209A 190A, 209A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 35 mA 70 mA 70 mA 100 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 60 mA 60 mA 60 mA 60 mA 60 mA
Configuration Single Single Single Single Single
Operating Temperature 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ)