Littelfuse Inc. BTA25H-800CW3G
Part No.:
BTA25H-800CW3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA25H-800CW3G.pdf
Description:
TRIAC 800V 25A TO220AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
250A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order BTA25H-800CW3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTA25H-800CW3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTA25H-800CW3G?
Image BTA25H-600CW3G BTA25H-800CW3G
Part Number BTA25H-600CW3G BTA25H-800CW3G
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Triac Type Standard Standard
Voltage - Off State 600 V 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 25 A 25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 250A @ 60Hz 250A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 50 mA
Configuration Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)