Littelfuse Inc. BTA30-600CW3G
Part No.:
BTA30-600CW3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA30-600CW3G.pdf
Description:
TRIAC 600V 30A TO220AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
30 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
300A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order BTA30-600CW3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTA30-600CW3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTA30-600CW3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BTA30-600CW3G.
Image BTA30-600CW3G BTA30H-800CW3G BTA30H-600CW3G BTA30-800CW3G
Part Number BTA30-600CW3G BTA30H-800CW3G BTA30H-600CW3G BTA30-800CW3G
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series - - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete
Triac Type Standard Standard Standard Standard
Voltage - Off State 600 V 800 V 600 V 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 30 A 30 A 30 A 30 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 300A @ 60Hz 400A @ 60Hz 400A @ 60Hz 300A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
Configuration Single Single Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)