WeEn Semiconductors BTA416Y-600C,127
Part No.:
BTA416Y-600C,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA416Y-600C,127.pdf
Description:
TRIAC 600V 16A TO220AB
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A, 176A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order BTA416Y-600C,127 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTA416Y-600C,127 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTA416Y-600C,127?
Image BTA416Y-800C,127 BTA416Y-600B,127 BTA416Y-800B,127 BTA416Y-600C,127
Part Number BTA416Y-800C,127 BTA416Y-600B,127 BTA416Y-800B,127 BTA416Y-600C,127
Manufacturer WeEn Semiconductors WeEn Semiconductors WeEn Semiconductors WeEn Semiconductors
Series - - - -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab TO-220-3 Isolated Tab TO-220-3 Isolated Tab TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active
Triac Type Standard Standard Standard Standard
Voltage - Off State 800 V 600 V 800 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A 16 A 16 A 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 160A, 176A 160A, 176A 160A, 176A 160A, 176A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 50 mA 50 mA 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA 60 mA 60 mA 35 mA
Configuration Single Single Single Single
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)