WeEn Semiconductors BTA420X-800CT/DG,1
Part No.:
BTA420X-800CT/DG,1
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA420X-800CT/DG,1.pdf
Description:
TRIAC 800V 20A TO220F
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
20 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
200A, 220A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
40 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F
1. How to order BTA420X-800CT/DG,1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTA420X-800CT/DG,1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTA420X-800CT/DG,1?
Image BTA420X-800BT,127 BTA420X-800CT/L02Q BTA420X-800CT,127 BTA420X-800CT/DG,1 BTA420X-800CT/L03Q
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Triac Type Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V 800 V 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 20 A 20 A 20 A 20 A 20 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1 V 1.5 V 1.5 V 1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 200A, 220A 200A, 220A 200A, 220A 200A, 220A 200A, 220A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 60 mA 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA
Configuration Single Single Single Single Single
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)