Littelfuse Inc. BTB12H-600CW3G
Part No.:
BTB12H-600CW3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTB12H-600CW3G.pdf
Description:
TRIAC 600V 12A TO220AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
45 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order BTB12H-600CW3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTB12H-600CW3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTB12H-600CW3G?
Image BTB12H-600CW3G
Part Number BTB12H-600CW3G
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Standard
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 45 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)