Littelfuse Inc. BTB16H-600BW3G
Part No.:
BTB16H-600BW3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTB16H-600BW3G.pdf
Description:
TRIAC 600V 16A TO220AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
170A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order BTB16H-600BW3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTB16H-600BW3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTB16H-600BW3G?
Image BTB16H-600BW3G
Part Number BTB16H-600BW3G
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Standard
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 170A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 60 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)