STMicroelectronics BTB41-800BRG
Part No.:
BTB41-800BRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TOP-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTB41-800BRG.pdf
Description:
TRIAC 800V 40A TOP3
Shipping
Inventory:820
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TOP-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
400A, 420A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
80 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order BTB41-800BRG on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTB41-800BRG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTB41-800BRG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BTB41-800BRG.
Image BTB41-800BRG BTB41-600BRG
Part Number BTB41-800BRG BTB41-600BRG
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TOP-3 TOP-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Triac Type Standard Standard
Voltage - Off State 800 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 40 A 40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 400A, 420A 400A, 420A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 80 mA 80 mA
Configuration Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)