STMicroelectronics BTW68-1200RG
Part No.:
BTW68-1200RG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
TOP-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTW68-1200RG.pdf
Description:
SCR 1.2KV 30A TOP3
Shipping
Inventory:323
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TOP-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2.1 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
19 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
30 A
Current - Hold (Ih) (Max):
75 mA
Current - Off State (Max):
20 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
400A, 420A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order BTW68-1200RG on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTW68-1200RG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTW68-1200RG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BTW68-1200RG.
Image BTW68-800RG BTW68-1200RG BTW68-200RG BTW68-600RG BTW68-1000RG
Part Number BTW68-800RG BTW68-1200RG BTW68-200RG BTW68-600RG BTW68-1000RG
Series - - - - -
Package/Case TOP-3 TOP-3 TOP-3 TOP-3 TOP-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Off State 800 V 1.2 kV 200 V 600 V 1 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 2.1 V 2.1 V 2.1 V 2.1 V 2.1 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 19 A 19 A 19 A 19 A 19 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 30 A 30 A 30 A 30 A 30 A
Current - Hold (Ih) (Max) 75 mA 75 mA 75 mA 75 mA 75 mA
Current - Off State (Max) 20 µA 20 µA 20 µA 20 µA 20 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C