STMicroelectronics BTW69-1200RG
Part No.:
BTW69-1200RG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
TOP-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTW69-1200RG.pdf
Description:
SCR 1.2KV 50A TOP3
Shipping
Inventory:350
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TOP-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
80 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.9 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
32 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
50 A
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
580A, 610A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order BTW69-1200RG on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTW69-1200RG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTW69-1200RG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BTW69-1200RG.
Image BTW69-600RG BTW69-1200RG BTW69-1200N BTW69-200RG BTW69-1000RG
Part Number BTW69-600RG BTW69-1200RG BTW69-1200N BTW69-200RG BTW69-1000RG
Series - - - - -
Package/Case TOP-3 TOP-3 TOP-3 TOP-3 TOP-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Obsolete
Voltage - Off State 600 V 1.2 kV 1.2 kV 200 V 1 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.5 V 1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 80 mA 80 mA 50 mA 80 mA 80 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.9 V 1.9 V 1.6 V 1.9 V 1.9 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 32 A 32 A 31 A 32 A 32 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 50 A 50 A 50 A 50 A 50 A
Current - Hold (Ih) (Max) 150 mA 150 mA 100 mA 150 mA 150 mA
Current - Off State (Max) 10 µA 10 µA 10 µA 10 µA 10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 580A, 610A 580A, 610A 700A, 763A 580A, 610A 580A, 610A
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C