NXP USA Inc. BUK661R6-30C118
Part No.:
BUK661R6-30C118
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBUK661R6-30C118.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
229 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
14964 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
306W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order BUK661R6-30C118 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BUK661R6-30C118 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BUK661R6-30C118?
Image BUK661R6-30C118
Part Number BUK661R6-30C118
Manufacturer NXP USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 229 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14964 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 306W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)