Nexperia USA Inc. BUK7510-55AL,127
Part No.:
BUK7510-55AL,127
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Description:
BUK7510-55AL,127
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
124 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6280 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order BUK7510-55AL,127 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BUK7510-55AL,127 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BUK7510-55AL,127?
Image BUK7510-100B,127 BUK7510-55AL,127
Part Number BUK7510-100B,127 BUK7510-55AL,127
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™ -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc) 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 25A, 10V 10mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V 124 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6773 pF @ 25 V 6280 pF @ 25 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)