Nexperia USA Inc. BUK7M33-60EX
Part No.:
BUK7M33-60EX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBUK7M33-60EX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 24A LFPAK33
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
24A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
33mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10.9 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
628 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
44W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LFPAK33
1. How to order BUK7M33-60EX on DeepFinds Electronics?
3. Are the BUK7M33-60EX price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BUK7M33-60EX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BUK7M33-60EX.
Image BUK7M33-60EX
Part Number BUK7M33-60EX
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Package/Case SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.9 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 628 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 44W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)