Nexperia USA Inc. BUK7Y12-55B,115
Part No.:
BUK7Y12-55B,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBUK7Y12-55B,115.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 61.8A LFPAK56
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
61.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
12mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
35.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2067 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
105W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
LFPAK56, Power-SO8
1. How to order BUK7Y12-55B,115 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BUK7Y12-55B,115 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BUK7Y12-55B,115?
Image BUK7Y12-40EX BUK7Y12-55B,115 BUK7Y12-100EX
Part Number BUK7Y12-40EX BUK7Y12-55B,115 BUK7Y12-100EX
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™ TrenchMOS™ TrenchMOS™
Package/Case SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V 55 V 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 52A (Tc) 61.8A (Tc) 85A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 15A, 10V 12mOhm @ 20A, 10V 12mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA 4V @ 1mA 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V 35.2 nC @ 10 V 68 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1039 pF @ 25 V 2067 pF @ 25 V 5067 pF @ 25 V
FET Feature - - -
Power Dissipation (Max) 65W (Tc) 105W (Tc) 238W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)